Przepis na latanie wg bociana :)
- Ewa
- Feb 10, 2024
- 2 min read
Post powstał na podstawie artykułu cytowanego na końcu. Z podanego artykułu autorstwa Oliviera Boulangera pochodzi też link do symulacji komputerowej.
Zobaczmy najpierw symulację wykonaną na podstawie śladów lotu bocianów zaopatrzonych w nadajniki (film:Renaud Bastien i Mate Nagy, Max, Planc Institute for Ornithology Radolfzell) - zobaczymy dwa typy zachowania. Wizualizacja danych GPS podkreśla dwie główne strategie behawioralne podczas szybowania
badanie i poszukiwanie komina termicznego przez lidera (niebieski) i przekazanie tych informacji pozostałym z grupy;
podążający za nim są oznaczeni na czerwono.
Liderzy szukają ścieżki najlepszego wznoszenia, wlatując i wylatując z kominów, tym samym stale zmieniając swoją ścieżkę lotu Podążający czerpią z tego korzyści, ponieważ mogą latać w najlepszym zakresie zidentyfikowanym przez ruch liderów. Pozwala im to na bardziej regularne krążenie (odtwarzanie wideo odbywa się 6x w czasie rzeczywistym).
Mówią nam one wiele o strategii (a właściwie dwóch strategiach) lotu obieranych przez te ptaki.
Wszyscy wiemy, że podczas migracji bociany muszą pokonać tysiące kilometrów z północnej Europy do Afryki. Wiemy też, że aby odbyć tę podróż, ptaki te wykorzystują kominy termiczne, aby bez wysiłku nabierać wysokości. Trudno jest zbadać wszystkie subtelności ich lotów na tak długich dystansach.
Dzięki nadajnikom GPS (ważącym ok. 60 g) i wyposażonym w prędkościomierz i nadajnik, zespół z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech zbadał (to był 2018 rok) 27 młodych bocianów gniazdujących w pobliżu Jeziora Bodeńskiego. Dzięki tym urządzeniom ruchy ptaków mogły być modelowane z niezrównaną precyzją.
Ten monitoring pozwolił odkryć, że tak naprawdę istnieją dwie strategie lotu, uwarunkowane też zdolnościami konkretnych osobników. Niektórym doświadczonym ptakom udaje się w pełni wykorzystać termikę: wznoszą się po idealnych kręgach i bardzo mało machają skrzydłami, prawie w ogóle się nie męczą.
Nie wszystkie to jednak potrafią więc inne starają się podążać za tymi najzdolniejszymi najlepiej jak potrafią: jednak ich lot jest utrudniony, często zmieniają kierunek, wlatują do kominów cieplnych zbyt późno, opuszczają je zbyt wcześnie...
Według naukowców te dwa tryby lotu determinują trasę migracji. Ptaki, które dużo machają skrzydłami, szybko się wyczerpują i zazwyczaj pozostają w Europie. Inne, w pełni wykorzystując rosnące wiatry, docierają aż do Afryki.
W której grupie są Kazie ???
Źródło: La meilleure façon de voler… selon les cigognes, [dostęp: 10.02.24]
Ewo, dziękuję za udostępnianie nam tych wszystkich ciekawostek i informacji przybliżających sposób pokonywania trudności i niebezpieczeństw w nierozłącznie towarzyszącej życiu bocianów migracji 🤗 Pozdrawiam serdecznie ❤️
Kazik z Esterką to bardzo dobre i doświadczone ptaszyny. Przed odlotem czekają na ciepłe powietrze. Przy długich odcinkach wykorzystują lot szybowcowy , rozkładają skrzydełka i dają się prowadzić prądom ciepłego powietrza. W ten sposób się nie męczą. Bocianki mają dobrą orientację w terenie . Wiadomo , że jesienna wędrówka to wyzwanie dla młodych bocianków.
Nasz Junior nabrał doświadczenia od rodziców. Uważam , że świetnie sobie poradził w niebieskich przestworzach i przyleciał na afrykańskie sawanny.
Ewo, dziękuję za ciekawe informację o przelotach.😂
Uff, martwię się o naszego Juniorka ❤️,tak szybko odleciał, mam nadzieję, że trafił na dobrego przewodnika. Muszę w to wierzyć! Kazio i Esterka, to doświadczone bociany,ale też serce pyka z niepokoju i chcę, żeby już były z nami.Ewuniu, dziękuję za nowe dla mnie informacje.Teresa.
Myślę jednak, że Kazie są w tej bardziej doświadczonej grupie bocianów ❤️. Jestem o tym przekonana.Nasz Junior musiał przebyć te drogę po raz pierwszy i na pewno spotkał się z trudnościami jakie spotykają wędrowców w tej dalekiej, niebezpiecznej podróży. Wierzę szczerze,że mu się udało,bo miał dobrego przewodnika.
Pozdrawiam cieplutko Ewo i dziękuję ❤️
Kasia